آب بندی پمپ سانترفیوژ

آب بندی پمپ سانترفیوژ

آب بندی پمپ سانترفیوژ

آب بندی پمپ سانترفیوژ به طور گسترده در کاربردهای مکانیکی مورد استفاده قرار نمی گیرند ولی استفاده آنها در مواقع خاص در حال افزایش است. آب بندی پمپ سانترفیوژ از دو صفحه ی ثابت و متحرک تشکیل شده است که به وسیله ی نیروی مکانیکی و هیدرولیکی به یکدیگر فشرده می شوند و از نشتی جلوگیری می کنند.
برای تولید این صفحات آب بندی پمپ سانترفیوژ معمولا از گرید آلفا سیلیکون کارباید و یا تنگستن کارباید استفاده می شود. استفاده از آب بندی پمپ سانترفیوژ نیازمند توجه ویژه به محدودیت ها و ضریب اطمینان این نوع از آب بندی ها ی در حال توسعه می باشد. قیمت این نوع آب بندی نسبتا بالا می باشد.
متخصصان به صورت مستمر در حال گسترس این نوع از آب بندی ها هستندکه قابلیت اطمینان بیشتر و هزینه ساخت پایین تری داشته باشند که سبب افزایش استفاده از آب بندی پمپ سانترفیوژ می شوند. استفاده از آب بندی های مکانیکی زمانی که استفاده از آب بندی های گریز از مرکز امکان پذیر نباشد و بهترین زمینه برای استفاده از آب بندی های مکانیکی را مهیا می کند.

سایر اجزای پمپ سانتریفیوژ مثل آب بند

بسته به کاربرد، حجم، قدرت، شرایط کارکرد و سیال مورد استفاده، اجزای دیگری نیز در پمپ استفاده می شوند. یکی از مهمترین اجزای مورد استفاده در پمپ، آب بند یا نشت بند می باشد.

آب بندی پمپ سانترفیوژ چیست؟

همانطور که می دانید هر پمپی که در حالت خاموش یا روشن در مدار باشد نباید کوچکترین نشتی داشته باشد یعنی باید سیال را صرفا در مسیر لوله خروجی پمپ ارسال کند.اگر سیال از لابه لای پوسته، یاتاقان و محور پمپ خارج شود اصطلاحا می گوییم پمپ نشتی دارد و این نشتی مشکلاتی را به وجود می آورد.برای جلوگیری از نشتی پمپ، از نشت بندها یا همان آب بندها استفاده می شود.

آب بندی پمپ سانترفیوژ

برای این منظور، در ابتدا و انتهای قطعه B از واشرهای شماره ۲ استفاده می کنیم.

پیچ شماره ۴ به قطعه شماره ۳ نیرو وارد می کند و واشرهای زردرنگ شماره ۲ را در فضای خالی بین A و B محکم می کند تا سیال صورتی رنگ از دو طرف قطعه B نشت نکند.

آب بندی پمپ سانتریفیوژ

اما آب بندی پمپ سانتریفیوژ به چه صورت است؟

در قالب یک شکل تمام اجزایی تا اینجا در رابطه با آنها صحبت داشته ایم به همراه اجزای آب بندی پمپ را نشان خواهیم داد.به شکل زیر نگاه کنید. پمپ سانتریفیوژ شماره ۱ توسط موتور الکتریکی شماره ۲ به چرخش در می آید.این چرخش توسط کوپلینگ شماره ۳ به محور شماره ۴ منتقل می شود و محور ۴ ، پروانه شماره ۵ را به گردش در می آورد.

آب بندی پمپ سانتریفیوژ

در اثر گردش پروانه، سیال از سوراخ A وارد شده و از سوراخ B خارج می شود.